Tak tohle nechápu jak nám to může pomoci spíše uškodit

18. září 2008 v 18:49 | lucik1
Obří urychlo

Vědci odpojili obří urychlovač částic, nezdařilo se ho ochladit

Tunel je dlouhý 27 kilometrů
Tunel je dlouhý 27 kilometrů vač jaderných částic (LHC) poblíž Ženevy, který vědci před týdnem uvedli do zkušebního provozu, musel být odpojen. Vědci jej nedokázali ochladit na potřebnou teplotu.
18. 9. 2008 15:25 - ŽENEVA
Zprávu zveřejnila švýcarská média a zprávu poté potvrdili i fyzici z Evropské organizace jaderného výzkumu (CERN). Poruchu by měli odstranit během několika dní.
Poslední paprsek vědci tunelem pustili o víkendu. Tunel dlouhý 27 kilometrů musí být chlazen téměř na absolutní nulu, na minus 271,3 stupně Celsia. Dosáhnout této teploty se ale nedařilo. Absolutní nula je -273,15 stupně. Na Zemi se jí nikdy nepodařil
Mluvčí projektu upozornila, že zařízení je stále v testovacím provozu s tím, že se bude spouštět opakovaně se prý počítalo.
foto: čtk
Vědci zkušebně spustili toto světově unikátní zařízení do provozu 10. září, fungovalo asi pět dní. Začali v něm pouštět částice a postupně je pomocí soustavy magnetů chtějí zrychlit téměř až na rychlost světla. Posléze chtěli začít pouštět částice proti sobě. Doufali, že tak nasimulují podmínky, které byla ihned po vzniku vesmíru tzv. Velkém třesku.
Zahájení regulérního provozu zařízení je plánováno na 21. října, přičemž plného výkonu by LHC měl dosáhnout až příští rok.
o dosáhnout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ... ... | Web | 18. září 2008 v 18:55 | Reagovat

Hm? Co je tím nadpisem myšleno?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama